ITUC Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 4. Dünya Kongresi 2-7 Aralık 2018 Tarihlerinde Kopenhag da Düzenlendi.

Türk-İş Konfederasyonumuzun üye olduğu uluslararası üst kuruluş olan ITUC Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 4. Dünya Kongresi 2-7 Aralık 2018 tarihlerinde Danimarka nın Kopenhag kentinde düzenlenmiştir. ITUC Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 4. Dünya Kongresi’ne Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay, sendikamız Genel Başkanı Sn. Cemail Bakındı ve BASS Sendikası Genel Başkanı Sn. Turgut Yılmaz katılmışlardır.  ITUC, 163 ülkeden, 331 ulusal işçi sendikaları konfederasyonları ile 207 milyon işçiyi temsil etmektedir. Ayrıca 132 ülkeden 1200 den fazla sendikacı bu kongrede bir araya gelmişlerdir.

Konuşmacılar arasında Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen, Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen ve Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder’ın yanı sıra Türk-iş Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay da yer aldı.

Türk-İş Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay konuşmasına uluslararası sendikal hareketin en önemli toplantısı olan ITUC 4. Dünya Kongresine katılmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti ederek başladı.  Ayrıca dünya emekçileri olarak gücümüzü inşa etmek, oynanan oyunların kurallarını değiştirmek zorunda olduğumuzu ve bu oyunun adil olmadığını vurguladı. Mülteci sorunlarına da değinen sn. Atalay, işçi ücretlerinin tüm dünyada gerilediğini, yeni ve kaliteli iş imkanlarının oluşturulması gerektiği talebinde bulunduğumuzu ve buna rağmen bazı şirketlerde işçi çıkartmalarının devam ettiğini, bunun kabul edilebilir olmadığını vurguladı. Ayrıca Türk-İş’in her zaman olduğu gibi ekonomik bağımsızlıktan yana olacağını, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin özgürlük ve demokrasilerden yana olmak zorunda olduğunu dile getirdi. Son olarak da kongrede emeği geçen herkese teşekkür ve saygılarını iletti.

 

 

 

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help