Baş Yazı

  • Ana Sayfa
  • /
  • Baş Yazı

ÜÇ KAYIP PORTRE

Aralık ayında yapacağımız TÜRK-İŞ Genel Kurulu'na, Türk Sendikacılığına ömrünü veren iki ağabeyimiz ile bir kardeşimin yokluğu ile giriyoruz. Tarihimizin en büyük felaketinde kaybettiğimiz Sayın Şevket YILMAZ; menfur saldırı ile öldürülen Sayın Şemsi DENİZER ve amansız hastalığın aramızdan aldığı Sayın Orhan BALTA artık aramızda yoklar. 26 yıllık aktif sendikacılık hayatımda tanıdığım bu üç meslektaşımı kısa portreleri ile size anlatmaya çalışacağım. Sayın Şevket YILMAZ; ömrünü Türk-İş'in büyümesi için harcadı. Çatık kaşlarından çok sert olduğu imajı çıkarıldı, oysa ki tülbent kadar ince yüreği, insan sevgisi, merhamet dolu idi. En büyük özelliği Türk-İş'in birliğini, bütünlüğünü daima her şeyin üstünde tutmasıydı. Bunun ona kazandırdığı ünvan ise "BABA" olmuştur. Cennet, mekanın olsun ŞEVKET BABA.

Sayın Şemsi DENİZER; 1990'dan sonra genç kuşak sendikacıların önünde cesaretle yürüyen çelik yürekli sendikacı kardeşimizdi. 12 Eylül sonrası Türk Sendikacılığına vurulan prangaların kırılmasında, büyük madenci yürüyüşü ile başı çekti. Bir anda çok şeyi değiştirdi. Hiçbir güçten korkmayan DENİZER; mert, sözüne güvenilir ve gözü pek birinsandı. Teslimiyetçi olmayan bu kardeşimizi hain bir pusuylaa teslim aldılar. Canların seni unutmayacak. Türk Sendikacılığına tuttuğun madenci feneri daima yanacak ve mezarın hep o ışıkla aydınlanacak. 

Sayın Orhan BALTA; Türk Sendikacılığının kırmızı karanfili merhum Seyfi DEMİRSOY jenerasyonundan olan Sayın BALTA; dürüst ve kibar karakteri ile temayüz etmiştir. Kavga ve nifaktan daima uzak duran BALTA, kavgaya ve nifaka son veren birleştirici özelliğini beceriyle kullanmıştır. Sendikacılığı hiçbir şeye değişmeyecek kadar seven BALTA ağabeyimiz kibar, zarif ve latif insan olarak kalplerimizde daima yaşayacak.

Türk-İş'in Genel Kurulu'nun yapılacağı bu yıl kaybettiğimiz bu değerli meslektaşlarımız bize artık şunu hatırlatmalıdır. Bu dünya fanidir. Öldükten sonra bırakacağınız izler sizi daha uzun ömürlü kılacaktır. Türk-İş'te bir sandalye uğruna mücadele ederken; hırsınıza mahkum olmayın. Gelin Türk-İş'i birlik beraberlik içinde yönetecek Şevket Bey gibi "Babalık" yapacak, Şemsi DENİZER gibi mert ve çelik yürekli, Orhan BALTA gibi kibar, zarif ve latif arkadaşlarımıza sahip çıkalım.

Hepinize saygılar sunarken üç meslektaşımın ailelerine ve üyelerine başsağlığı dilerim. Cennet Mekanları Olsun.

Genel Başkan

CEMAİL BAKINDI