Haber Detayı

  • Haberler ve Duyurular
  • /
  • Haber Detayı

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY İle Genel Maden İş Sendikası Ziyaret Edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ile TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Üyeleri ve Sendikamızı temsilen Genel Başkan Yardımcımız Sn. Murat Bakındı, Zonguldak Şube Başkanı Sn. Yasin BAYOĞLU ve Batı Karadeniz Bölge Temsilcimiz Sn. Rafet YAMAÇ 9 Kasım 2021 salı günü Genel Maden İşçileri Sendikasını ziyaret ettiler. Ziyaretin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nde maden işçileriyle buluşturlar.

Toplantıda söz alan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY “Önümüzde asgari ücret var. Kıdem tazminatı inşallah bir daha gündeme gelmez onu hiç konuşmak istemiyoruz. Aralık ayında başlayacağız asgari ücret görüşmelerine. 45 senedir bu süreç devam ediyor. TÜRK-İŞ olarak beş kere biz, mutabakata imza attık. Bu sene arzumuz, temennimiz inşallah toplumu tebessüm ettirecek bir asgari ücret olur da biz de sayın bakan ve işverenlerle beraber onun altına imza atarız. Bu sene alım gücünün düştüğü fiyat artışlarının arttığı bir ortamdayız. Türkiye’nin, asgari ücretlinin iyi bir asgari ücrete ihtiyacı var. Sayın bakanım, sayın maliye bakanımız ve sayın cumhurbaşkanımız toplumun memnun olacağı ve bizim razı geleceğimiz bir ücret komisyona getirirlerse biz de altına imza atarız. Ayrıca bir arzum daha var. Asgari ücret görüşmelerine 45 yıldır aralık ayının başında başlıyoruz ve aralık ayının sonunda sonlandırıyoruz. Bunu daha kısa zamanda örneğin Aralık ayının ilk on gününde komisyonları toplayalım ve bir an önce işçide ne alacağını görsün, işveren de ne vereceğini bilsin.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın konuşmasının ardından Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN maden işçilerine hitap etti. Türkiye'nin sorunları çözerek ilerlemeye devam edeceğini belirten Bakan BİLGİN, "Geleceğe dair hiçbir endişemiz yok. Önemli olan bugün önümüze çıkan sorunları çözerek ilerlemektir. Bu konuda da Ergün Bey bahsetti. Önümüzde duran ilk sorun asgari ücret meselesidir. Daha iyi bir asgari ücret vermenin vergide veya diğer konularda yapacağımız düzenlemelerle ne kadar iyi bir netice alırız ona bakıyoruz. Asgari ücrete de hiç kimsenin endişesi olmasın. Emeği koruyan, enflasyona onu ezdirmeyen insanımızın başını dik tutacak bir ücret ile işçi sendikalarımız ve işveren sendikamızla bir araya gelerek en uygun, en mutlu, insanlarımızı gülümsetecek bir rakama ulaşacağız. Bundan da hiç endişeniz olmasın. Devlet bizim bağımsızlığımızın sembolüdür. Devlet milletimizin iktidarının sembolüdür. Dolayısıyla biz bu topraklarda yaşıyorsak bağımsız bir devletimiz olduğu için yaşıyoruz.”  diyerek konuşmalarını sonlandırdı.