Haber Detayı

  • Haberler ve Duyurular
  • /
  • Haber Detayı

GENEL BAŞKANIMIZDAN BİRLİK MESAJI

 

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (G.S.E.E) 38. kongresini 9-11 Mart 2023 tarihleri arasında Atina’da düzenledi.

G.S.E.E. 38. Kongresi’ne ülkemiz ve sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Sn. Cemail BAKINDI katıldı. Ulusal ve uluslararası birçok kuruluşun da katılımıyla gerçekleşen 38. Genel Kurulun açılışı  GSEE Konfederasyon Başkanı Sn. Yannis PANAGOPOULOS tarafından, geçen hafta Yunanistan'ın merkezindeki Tempi kentinde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla  gerçekleşti.

Kongreye katılamayan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou genel kurula mektupla hitap etti. “ GSEE'nin 1918'deki ilk kongresinden bu yana çok şey değişti, ancak insana yakışır iş ve yaşam koşulları talebi tutarlı ve güçlü bir şekilde devam ediyor. GSEE'nin çalışma alanının araştırılmasına ve geliştirilmesine yönelik katkısı kritik öneme sahiptir. İşçi sendikası hareketinin demokrasimizde hem çalışanların toplu olarak temsil edilmesinde hem de topluma ve kamu yararına hizmette kilit bir misyonu ve görevi vardır diyerek kongrenin hayırlı olmasını diledi tüm katılımcılara selamlarını iletti.

Genel Kurula hitap eden Sn. PANAGOPOULOS yaşanılan tren kazası faciası sonrasında Yunanistan’daki sendikaların Avrupa ve uluslararası işçi sendikalarından tren çarpışma kazasıyla ilgili yardım ve teknik bilgi talep edeceklerini ve ilgili kurumlara araştırma ve önerilerini sunacaklarını söyledi. Ayrıca ülkenin diğer sorunlarının yanı sıra, en çok iş gücünün zarar gördüğü, toplu iş sözleşmelerinin feshi, iş kanunlarının kaldırılması, ücretlerin düşürülmesi, ve genç işsizliği ile yaklaşık 13 yıllık krizden de bahsetti.Ardından Faaliyet Raporu ve Denetim Kurulu’nun Raporu yayınlandı.

Genel Başkanımız Sn. Cemail Bakındı, GSEE Başkanı Yannis Panagopoulos’u, Yunanistan işçi hareketine verdiği mücadele nedeniyle kutladı. Gerek dünya, gerekse Yunan-Türk işçi hareketine barış, dostluk ve kardeşliğine yaptığı katkıların devamını diledi. Yakın zamanda ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum ve bu felakette ilk andan itibaren arama kurtarma ekipleri ile yardımımıza koşan tüm Yunanistan halkına ülkem, sendikam ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada Adıyaman’da göçük altında kalan vatandaşlarımızı cansiperane bir şekilde kurtaran Çimento Sendikası Başkan Vekili  Sn. Nikolaos Zygouris  ile tanışma fırsatı buldum. Zor günlerde nasıl birlik olabildiğimizin canlı kanıtı olan bu dostluğun iki ülke halkları arasında uzun yıllar devam etmesini temenni ediyorum. Bu itibarla yakın zamanda tren kazasında vefat eden tüm Yunanistan vatandaşlarına rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyor, Toleyis Sendikası olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum diyerek genel kurulu tebrik etti.

Toleyis Sendikası Basın