Haber Detayı

  • Haberler ve Duyurular
  • /
  • Haber Detayı

14 MART TIP BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

14 MART TIP BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
 
Ülkemizde 14 Mart günü “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. İlk olarak 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir.
Özellikle tüm dünyanın etkilendiği yaşadığımız küresel salgın döneminde sağlık çalışanlarının fedakârca çalışmalarını bir kez daha hatırlamamız gerekmektedir. Bugün ise Afet Bölgesinde cansiperane çalışan sağlık emekçileri ve hekimlerimize de ülkece şükranlarımızı sunuyoruz. Sağlık çalışanlarının sorunları taraflarca bilinmekte ve ivedilikle çözüme kavuşturulmalıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz” vecizesini bir kez daha anıyorum. Şahsımda yaşadığım tüm sağlık sorunlarında kendimi Türk Hekimlerine ve sağlık çalışanlarına teslim ediyorum. Bizler sağlık çalışanlarımıza güveniyoruz onların emeğinin değerinin bilinmesi hususunda yapılması gerekenlerin ivedilikle yapılmasını da tekrar yineliyoruz.
Bu itibarla Tüm Sağlık Emekçilerimizin 14 Mart Tıp Bayramını Kutluyorum.
Toleyis Sendikası Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan
CEMAİL BAKINDI