Haber Detayı

  • Haberler ve Duyurular
  • /
  • Haber Detayı

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ TÜM YURTTA KUTLADIK

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ TÜM YURTTA KUTLADIK

TÜRK-İŞ bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, Kahramanmaraş depremi nedeni ile depremden etkilenen illere dikkat çekmek için merkezi Adana ili olmak üzere 81 ilde etkinlikler ile kutlama kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu üyeleri, Adana’da Arif Nihat Asya Parkı’nda toplanan binlerce işçi ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.
Adana’da düzenlenen etkinliğe Genel Başkan Yardımcımız Sn. Murat BAKINDI, Genel Sekreterimiz Sn. Metin SAV, Genel Mali Sekreterimiz Sn. Ali ŞAHİN ile bölgeye yakın olan illerimizdeki şubelerimiz katılım sağladılar. Aynı anda birçok ilde şubelerimiz düzenlenen etkinliklerde üyelerimiz ile birlikte 1 Mayıs İşçi Bayramımıza katılım sağladılar.

Eş zamanlı olarak İstanbul’da TÜRK-İŞ adına Genel Başkanımız Sn. Cemail BAKINDI, Taksim Anıtına ve Kazancı Yokuşuna çiçek bırakarak 1 Mayıs olaylarında hayatını kaybedenleri andı ve basın açıklamasında bulundu.
Adana’da gerçekleşen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programı Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından kürsüye TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar gelerek binlerce emekçiye hitap etti.
Ağar konuşmasında şunları söyledi;
“Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilenlerin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin umuduyla, 1 Mayıs emek ve dayanışma günümüz kutlu olsun. Bugün bu meydanda bayramımızı kutlamak için bulunuyoruz. Ancak ne yazık ki, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli yaşanan, on bir ilimizi etkileyen depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısı yüreklerimizi yakıyor. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”
TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar’ın konuşmasının ardından kürsüye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY çıktı.
İsçilerin sorunlarını ve yaklaşan maaş düzenlemelerini burada bir kez daha gündeme getiren Genel Başkan Ergün ATALAY, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgede çalışmalar yürüttüklerini, paylaşmak, yardımlaşmak, kucaklaşmak ve acıları azaltmak için Adana’da bu alanda olduklarını söyledi.
TUHİS’ten bu hafta içerisinde yeni bir teklif beklediklerini belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, “arzumuz seçimden evvel bitirmek ama istediğimiz bir şey olmazsa bu meselenin içinde olmayız haberiniz olsun. TÜRK-İŞ, Türkiye’nin, mazlumun, haklının, işçinin, emekçinin yanında olmaya devam etmek mecburiyetinde.” ifadelerini kullandı.

ATALAY, başta KİT’ler olmak üzere tüm taşeron çalışanların kadroya geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Başta KİT’lerdeki taşeron işçiler olmak üzere, tüm taşeron işçilere kadro istiyoruz. Enflasyonun ve hayat pahalılığın arttığı koşullarda taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriyor!. Bir an evvel TÜRK-İŞ’in işçileri, aileleri, onlarla ilgili müjdeli bir haber bekliyor. Bir an evvel bu kardeşlerimize kadroya geçirilmesi gerekiyor.” dedi.
Konuşmaların ardından TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, deprem bölgesine gönderilmek üzere içinde yardım malzemesi bulunan 4 tırı bölgeye uğurladı.
Ayrıca TÜRK-İŞ’in Adana’da gerçekleştirdiği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılan maden işçileri, ardından depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da depremzedelerle bir araya geldi. Kahramanmaraş merkezli iki ayrı depremin etkilediği kentlerde kahramanca görev yapan maden işçileri, Hatay’da Aydın Valiliği çadır kentte depremzedelerle bir araya gelerek çocuklara oyuncak ve çeşitli hediyeler dağıttı. Maden işçileri, günlerce görev yaptıkları Hatay’da duygu dolu anlar yaşadı.

TOLEYİS BASIN